Objawy doświadczeń granicznych

Trauma

Trauma to odpowiedź psychiczna na wyjątkowo stresujące lub przerażające wydarzenie lub sytuację, której byliśmy uczestnikiem lub świadkiem. Doświadczenie graniczne może wywołać szeroki zakres reakcji i objawów. Różnią się one w zależności od indywidualnej wrażliwości, rodzaju traumy oraz dostępu do wsparcia. Mówimy o zespole stresu pourazowego (PTSD), traumie z czasów dzieciństwa, przemocy domowej i innych trudnych doświadczeniach.

Jakie są najczęstsze objawy?

01

Wspomnienia i Flashbacki

Osoba, która doświadczyła traumy może mieć niechciane i natrętne wspomnienia, związane z traumatycznym wydarzeniem. Flashbacki są intensywnymi obrazami, które mogą przywoływać uczucie przeżywania lub odtwarzania wydarzenia na nowo.

02

Unikanie i Odrętwienie

Osoby, które doświadczyły sytuacji granicznych często unikają miejsc, ludzi i sytuacji, które przypominają im o traumatycznym wydarzeniu. Mogą także odczuwać odrętwienie emocjonalne, miewają trudności z odczuwaniem emocji, pojawia się brak zainteresowania dawniej lubianymi aktywnościami.

03

Zwiększona Pobudliwość i Nadwrażliwość

Może wystąpić zwiększona czujność, nerwowość, drażliwość lub gwałtowność reakcji, a także trudności w zasypianiu i pozostawaniu we śnie.

04

Negatywne Przekonania i Myśli o Sobie i Innych

Doświadczenia graniczne mogą prowadzić do negatywnych przekonań na temat siebie, innych i świata. Przykładami takich myśli są: "Nikomu nie mogę ufać", "Świat jest niebezpieczny" lub "Coś ze mną jest nie tak".

05

Somatyczne Objawy

Trauma może wywoływać również objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, nudności, bóle brzucha oraz ogólne napięcie mięśniowe, gdy pojawia się sytuacja przypominająca jakiś aspekt traumatycznego zdarzenia.

Jesteś gotów na zmianę?

Każdy dzień trwania w bólu, lęku lub strachu oddala Cię od szczęśliwego życia. Człowiek nie żyje po to, by cierpieć. Czasami wystarczy krótka rozmowa… 

Współpraca z Calm?

Zauważyłeś któryś z objawów u siebie?

Jeżeli dostrzegasz u siebie powyższe objawy warto skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj, że samo-diagnoza może być niebezpieczna i zawodna. Tylko wykwalifikowany specjalista może zaproponować odpowiednie wsparcie. 

Zacznijmy już teraz

Zarezerwuj rozmowę wstępną

Anna Maria Grabińska - ZnanyLekarz.pl
copyright-1-1.png

Copyright 2023 ® IQ Marketing

Scroll to Top