Jakie symptomy mogą

wskazywać na zaburzenia

obsesyjno kompulsywne?

Zaburzenia obsesyjno kompulsywne

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) charakteryzują się występowaniem natrętnych myśli (obsesji) i powtarzających się zachowań (kompulsji). Osoby cierpiące na OCD mogą spędzać dużo czasu na wykonywaniu określonych rytuałów.

Terapia pomaga pacjentom zrozumieć powody tych trudności oraz uczy, jak radzić sobie z przykrymi objawami. Pozwala także skutecznie i w sposób konstruktywny obniżać poziom lęku i niepokoju.

Jakie są najczęstsze objawy?

01

Natretne Myśli

Pacjent może doświadczać niepokojących, niechcianych i natrętnych myśli, które są trudne do zignorowania lub zneutralizowania. Mogą one dotyczyć różnych tematów (religia, zdrowie, przemoc, strach przed zarazkami) i powodują lęk i złe samopoczucie.

02

Kompulsywne Zachowania

Osoby z OCD często podejmują powtarzające się zachowania lub rytuały, aby zneutralizować lub zredukować lęk wywołany natrętnymi myślami. Zachowania takie to m. in. częste mycie rąk, sprawdzanie zamków, porządkowanie przedmiotów w określony sposób. Pojawiają się także czynności psychiczne – modlitwa, liczenie, powtarzanie słów w myśli.

03

Czas Poświęcony na Rytuały

Wykonywanie kompulsywnych rytuałów może zająć znaczną część dnia, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

04

Lęk i Dyskomfort

Zachowania lub czynności psychiczne mają na celu zapobieganie pewnym groźnym wydarzeniom, ale nie są realistycznie związane z rzeczywistością. Brak możliwości wykonania kompulsywnego zachowania lub próba powstrzymania się od niego może prowadzić do znacznego lęku i dyskomfortu.

05

Specyficzne Fobie

W niektórych przypadkach zaburzenie może przybierać szczególne formy, takie jak strach przed bakteriami, zanieczyszczeniem, symetrią itp., prowadząc do unikania określonych sytuacji lub przedmiotów.

Jesteś gotów na zmianę?

Każdy dzień trwania w bólu, lęku lub strachu oddala Cię od szczęśliwego życia. Człowiek nie żyje po to, by cierpieć. Czasami wystarczy krótka rozmowa… 

Współpraca z Calm?

Zauważyłeś któryś z objawów u siebie?

Jeżeli dostrzegasz u siebie powyższe objawy warto skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj, że samo-diagnoza może być niebezpieczna i zawodna. Tylko wykwalifikowany specjalista może zaproponować odpowiednie wsparcie. 

Zacznijmy już teraz

Zarezerwuj rozmowę wstępną

Anna Maria Grabińska - ZnanyLekarz.pl

Copyright 2023 ® IQ Marketing

Scroll to Top