Jakie symptomy występują

podczas zaburzeń odżywiania?

Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to grupa zaburzeń związanych z niezdrowymi nawykami żywieniowymi. Można je podzielić na kilka typów, w tym anoreksję, bulimię, zaburzenie kompulsywnego objadania się (binge eating disorder) i zaburzenia odżywiania nieokreślone inaczej (OSFED).

Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą mieć skrajnie niską lub skrajnie wysoką wagę, ale nie zawsze. Kluczowe jest to, że ich stosunek do jedzenia i własnego ciała jest nieadekwatny, co prowadzi do szeregu negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jakie są najczęstsze objawy?

01

Ekstremalne Ograniczanie Spożycia Pokarmu

W przypadku anoreksji osoba może skrajnie ograniczać ilość spożywanego jedzenia, co prowadzi do niedożywienia i niebezpiecznie niskiej wagi.

02

Nadmierna Kontrola Wagi i Kształtu Ciała

Osoby z zaburzeniami odżywiania często są obsesyjnie zaniepokojone swoją wagą i kształtem ciała. Mogą spędzać wiele godzin na ważeniu się i mierzeniu. Następuje nadmierny wpływ wagi na samoocenę.

03

Epizody Nadmiernego Spożywania Pokarmu

Osoby z bulimią lub zaburzeniem pożerania doświadczają nawracających epizodów kompulsywnego objadania, podczas których jedzą znacznie więcej, niż większość ludzi zjadłaby w podobnym czasie.

04

Czynności Oczyszczające

Osoby z bulimią często podejmują działania mające na celu "oczyszczenie" ciała z jedzenia, którym się objadły. Może to obejmować wymioty, nadużywanie leków przeczyszczających i diuretyków, głodówki lub nadmierne ćwiczenia.

05

Zmienność Nastroju i Wycofanie Społeczne

Pacjenci mogą doświadczać zmienności nastroju, depresji i lęku. Zaczynają unikać spotkań towarzyskich, zwłaszcza tych, które wiążą się z jedzeniem.

Jesteś gotów na zmianę?

Każdy dzień trwania w bólu, lęku lub strachu oddala Cię od szczęśliwego życia. Człowiek nie żyje po to, by cierpieć. Czasami wystarczy krótka rozmowa… 

Współpraca z Calm?

Zauważyłeś któryś z objawów u siebie?

Jeżeli dostrzegasz u siebie powyższe objawy warto skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj, że samo-diagnoza może być niebezpieczna i zawodna. Tylko wykwalifikowany specjalista może zaproponować odpowiednie wsparcie. 

Zacznijmy już teraz

Zarezerwuj rozmowę wstępną

Anna Maria Grabińska - ZnanyLekarz.pl
copyright-1-1.png

Copyright 2023 ® IQ Marketing

Scroll to Top